Kallelse till extra årsmöte

Bäste medlem

Välkommen till extra årsmöte med anledning av styrelsens förslag till nya stadgar. Behov av ändring i befintliga stadgar är enligt styrelsen nödvändig för att bredda verksamheten och modernisera föreningens arbetssätt. Som en naturlig följd av den breddning av verksamheten som sker är också att föreningens namn ändras. 1sektion, Juniorsektionen föreslås läggas ned och 4 nya sektioner bildas.  

Stadgarnas grund är fortsatt baserad på den stadgemall som RF tillhandahåller men är anpassad efter de behov, som styrelsen bedömer att föreningen har.

Här kan du ladda ner styrelsens förslag och motiven bakom dem.  Nuvarande stadgar finner du här och nya föreslagna finner du här.

TID

Onsdagenden 25 november. 19.00. Legitimering och länkutgivning sker innan möte från och med 18.30.

PLATS

Digitalt extra årsmöte. På grund av FHM’s uppställda kriterier för möten harstyrelsen valt att förlägga mötet digitalt. Årsmöten har i många fall runt om iSverige hållits på plattformen TEAMS som vi också avser att använda.  Instruktioner och regler för mötet kommer att skickas ut separat per e-post och också publiceras på hemsidan i god tid innanmötet.

ÖVRIGT

I mån av tid och intresse kommer styrelsen efter mötets avslutande att visa enskiss på en ny kompletterande hall där vi bygger in området för våra hard court-banor där vi dels får  4 padelbanor, två tennisbanor, samt ytor för gym, restaurang och större omklädningsrum. Återstår att ta fram kostnader för projektet innan ni medlemmar skall säga ert. När detta är klart för beslut vet vi ännu inte, men vi vill redan nu ge er en idé om hur vi tänker.    

Dagordning vid extra årsmöte2020-11-25

  • 1. Mötets öppnande
  • 2. Val av ordförande och sekreterare för mötet
  • 3. Val av protokoll justerarare och rösträknare
  • 4. Fastställande av röstlängd
  • 5. Fråga om kallelse till mötet behörigen skett
  • 6. Fastställande av dagordning
  • 7. Föredragning av styrelsens förslag
  • 8 .Beslut om styrelsens förslag
  • 9. Mötet avslutas

Välkomna!

/Styrelsen

Skribent
No items found.
Kommande evenemang
Det finns inga evenemang i kalendern ännu.
RYCs Seglarskola
Varje år arrangeras det seglarskola vid två tillfällen. I år är det som vanligt under vecka 28 & 30.
Sponsorer:
RYC Medlemsforum
RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

välkommen till Västerhaninge Racket & Idrottsklubb

Hos oss kan du spela tennis, padel, badminton, boule och pingis.
Läs mer
Publiserat:
25/4/2025

Tävlingsintro junior och vuxen med eller utan tävlingserfarenhet 26 april

Vill du utveckla ditt matchspel och få coachning? Alla är välkomna junior vuxen med eller utan tävlingserfarenhet
Läs mer
Publiserat:
16/4/2025

Pärla massage - nystartad massageverksamhet i Västerhaninge Racket & Idrottsklubb

Vill du få en professionell massagebehandling och slippa dina muskelvärk och få en avslappnad tillvaro? Se hit!
Läs mer
Publiserat:
10/4/2025

Föreningens nya styrelsemedarbetare - sammanfattning

Varmt välkomna säger föreningen till föreningens nya medarbetare i styrelsen.
Läs mer
Publiserat:
26/3/2025
Bli medlem i Västerhaninge Racket- & Idrottsklubb
Som medlem får man ta del av en lång lista förmåner
Bli medlem